Επανήλθε και στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, της Τετάρτης 29 Φεβρουαρίου, το ζήτημα του προβλήματος στο δημοτικό φωτισμό, σε Ζωφριά και Φυλή, λόγω της κλοπής εκατοντάδων μέτρων καλωδίων. Στη συνεδρίαση της 31-1-2012, ο Δημοτικός Σύμβουλος Παναγιώτης Καμαρινόπουλος είχε αναφέρει πως στην οδό Προμηθέως στη Ζωφριά, επικρατεί σκοτάδι, εξαιτίας της κλοπής καλωδίων και ζήτησε να μεριμνήσουν οι αρμόδιοι. Ο Αντιδήμαρχος Περιβάλλοντος Βασίλης Γεωργιάδης, απάντησε ότι γνωρίζει το ζήτημα και τόνισε τα εξής: «Πράγματι είναι μια συγκεκριμένη ομάδα τσιγγάνων που κάνει αυτή τη «δουλειά» Σπάνε τις ηλεκτροσυγκολλήσεις και εν συνεχεία αφαιρούν τα καλώδια. Δυστυχώς βάσει του νόμου του Καλλικράτη, χρειάζεται μελέτη για την προμήθεια υλικών κι έτσι υπολογίζουμε ότι η ζημιά θα αποκατασταθεί γύρω στο Πάσχα». Στη συνεδρίαση του Γενάρη, ο Δήμαρχος Δημήτρης Μπουραΐμης είχε καταγγείλει παρόμοιο περιστατικό και στη Χασιά. «Η Φυλή αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα καθώς έχουν κλαπεί εκατοντάδες μέτρα καλωδίων. Έτσι θα πρέπει να κάνουμε νέα παρέμβαση και νέα μελέτη. Δυστυχώς αυτές οι ομάδες είναι καλά οργανωμένες. Γνώμη μου είναι, πως πρέπει, όπως έγινε και με τις σχάρες των ομβρίων, να επινοήσουμε έναν τρόπο, ώστε να μην υπάρχει εύκολη πρόσβαση και δυνατότητα αφαίρεσης των καλωδίων. Γι’ αυτό και θέλουμε να υπάρξει σε όλο το Δήμο ιδιωτική φύλαξη και ζητάμε την λειτουργία της Δημοτικής Αστυνομίας σε 24ωρη βάση» είχε πει ο Δήμαρχος, που είχε επίσης υπεραμυνθεί της σύμβασης για ιδιωτική φύλαξη, που είχε συνάψει ο προ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΗ, Δήμος Φυλής, με εταιρία σεκιούριτι. Στην συζήτηση της 29ης Φεβρουαρίου πάντως, ο πρώην Δήμαρχος Άνω Λιοσίων, Χρήστος Παππούς άφησε και μια αιχμή σε βάρος της εταιρίας, που έχει αναλάβει τη φύλαξη της Φυλής. «Πως τα κατάφεραν να κλέψουν τα καλώδια στη Φυλή, η οποία φυλάσσεται;», αναρωτήθηκε ο πρώην Δήμαρχος.
●Το έθιμο της Λιτάνευσης της εικόνας την Μονής Κλειστών
● Ο Αργύρης Αργυρόπουλος σκιαγραφεί την προσωπικότητα και το έργο του Δημάρχου Φυλής Νικολάου Λιάκου
● O Αργύρης Αργυρόπουλος εικονογραφεί την ιστορία του Ζεφυρίου (δείτε το παρακάτω βίντεο)
● Στα πρότυπα της HIRIYA του Τελ Αβιβ η αποκατάσταση της Χωματερής στη Φυλή, υποστηρίζει ο Δήμαρχος Φυλής Χρήστος Παππούς.
Δείτε το βίντεο της επίσκεψης του Δημάρχου που επιμελήθηκε ο Αργύρης Αργυρόπουλος.
● "Η μνήμη αφηγείται το Ζεφύρι".
Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ζεφυρίου καταγράφουν την ιστορία της πόλης
● Ο Αργύρης Αργυρόπουλος σκιαγραφεί την προσωπικότητα και το έργο του Δημάρχου Φυλής Νικολάου Λιάκου
● O Αργύρης Αργυρόπουλος εικονογραφεί την ιστορία του Ζεφυρίου (δείτε το παρακάτω βίντεο)
● Στα πρότυπα της HIRIYA του Τελ Αβιβ η αποκατάσταση της Χωματερής στη Φυλή, υποστηρίζει ο Δήμαρχος Φυλής Χρήστος Παππούς.
Δείτε το βίντεο της επίσκεψης του Δημάρχου που επιμελήθηκε ο Αργύρης Αργυρόπουλος.
● "Η μνήμη αφηγείται το Ζεφύρι".
Οι μαθητές του 1ου Γυμνασίου Ζεφυρίου καταγράφουν την ιστορία της πόλης
Δημοφιλείς αναρτήσεις
-
Επιτέλους μια ευχάριστη είδηση! Όπως ανακοίνωσε το “Κοινωνικό Έργο ΠΡΟΣΦΕΡΩ” ο συντοπίτης μας Ιωάννης Βικτωρίδης που είχε εξαφανιστεί από τι...
-
Έφυγε ξαφνικά από τη ζωή ο Γεώγιος Καρβουνιάρης ενεργός στα κοινά και δραστήριος συνδημότης επί σειρά ετών στα Άνω Λιόσια. Ο Γιώργος Καρβο...
0 comments:
Δημοσίευση σχολίου