Ήττα-καταστροφή για τη Ζωφριά στο ντέρμπι με τον Μανδραϊκό

ΤΗΝ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙ 7 ΒΑΘΜΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΚΟΥ ΠΙΝΑΚΑ

Φάση από το παιγνίδι μπροστά στην εστία της Ζωφριάς (Φωτό: Θοδωρής Γεωρνταμιλής)
Οδυνηρή ήττα που την απομακρύνει από την κορυφή υπέστη η Ζωφριά στο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Μανδραϊκό, το απόγευμα της Κυριακής 17 Δεκεμβρίου 2017.
Η ομάδα των Άνω Λιοσίων προηγήθηκε με 1-2 στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο έμπειρος Μανδραϊκός με αντεπίθεση διαρκείας ανέτρεψε το σκορ και έφτασε στη νίκη με 3-2.
Στο πρώτο ημίχρονο που έληξε ισόπαλο 1-1 ο Μανδραϊκός είχε δοκάρι, ενώ το πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής Ντάουλας και μετέτρεψε σε γκολ η Ζωφριά, στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, αμφισβητήθηκε από τους γηπεδούχους.
Μετά την ήττα η Ζωφριά απέχει 7 βαθμούς από τον πρωτοπόρο Μανδραϊκό, ο οποίος συμπλήρωσε 11 νίκες σε ισάριθμα παιγνίδια.
Ωστόσο το πρωτάθλημα έχει δρόμο και η ομάδα των Άνω Λιοσίων μπορεί να πετύχει την ανατροπή, καθώς στο δεύτερο γύρο αγωνίζεται με τον Μανδραϊκό στο γήπεδο της Ζωφριάς.